האיגרת הראשונה אל התסלוניקים – שיעור מס' 8

Print Friendly

פרק ד, פסוקים 9-12

בשיעור שעבר למדנו ששאול השליח כותב את ההנחיות האחרונות לתסלוניקים; מדובר על מידע הנחוץ להם על מנת להתקדם ולהתבגר באמונה.

שאול השליח מבהיר להם שחייהם מתקדמים בכיוון הנכון, וזו הדרך למצוא חן בעיני אלוהים.

העידוד של שאול היה נחוץ מכיוון שאותם מאמינים נרדפו וסבלו בגלל אהבתם את אלוהים וציותם לדברו. שאול מבהיר להם כי למרות הביקורת והרדיפה מבני אדם, אלוהים מרוצה מהם ונמצא עמם. אל להם לחשוש, הם לא טועים.

בפסוקים 3-8 השליח מסביר איך עליהם לשמור על קדושתם מבחינה מינית.

הסיבה לדגש על המיניות נבעה מן העובדה שבאותה תקופה הזנות הייתה מאוד נפוצה ואף לא נחשבה כדבר פסול כל כך.

על מנת שגוף המשיח לא ייטמא, שאול השליח הדגיש ופירט עד כמה עליהם להתרחק מכל גילוי או צורה של זנות. עבירה שכזו עלולה להביא עונש כבד ומהיר מאלוהים. שאול ציין את החשיבות הרבה לקדושה ולטהרה.

בפסוקים 9-12 שאול מפרט מהו רצון אלוהים לגבי אהבת אחים ואופי חייהם:

"9 עַל־דְּבַר אַהֲבַת אַחִים אֵין צֹרֶךְ לִכְתֹּב לָכֶם, שֶׁכֵּן אַתֶּם בְּעַצְמְכֶם לְמוּדֵי אֱלֹהִים וְיוֹדְעִים שֶׁעֲלֵיחֶם לֶאֱהֹב אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ, 10 וְאָמְנָם אַתֶּם נוֹהֲגִים כָּךְ כְּלַפֵּי כָּל הָאַחִים אֲשֶׁר בְּכָל מָקֵדוֹנְיָה. אֲבָל מְבַקְשִׁים אָנוּ מִכֶּם, אַחַי, שֶׁתִּשְׁפְּעוּ עוֹד יוֹתֵר.

11 הִשְׁתַּדְּלוּ לִחְיוֹת בְּהַשְׁקֵט, לַעֲסֹק בָּעִנְיָנִים שֶׁלָּכֶם וְלַעֲבֹד בִּידֵיכֶם אַתֶּם, כְּפִי שֶׁצִּוִּינוּ אֶתְכֶם, 12 לְמַעַן תִּתְנַהֲגוּ כַּיָּאוּת עִם אֵלֶּה אֲשֶׁר בַּחוּץ וּלְמַעַן לֹא יֶחְסַר לָכֶם דָּבָר."

מתברר שחיי קדושה ואהבה באים ביחד.

בפרק ג 11-13 שאול השליח מתפלל שהאדון ירבה את אהבתם ויכונן את לבם להיות תמימים וקדושים לפניו:

"11 יְכַוֵּן אֱלֹהִים אָבִינוּ וַאֲדוֹנֵנוּ יֵשׁוּעַ אֶת דַּרְכֵּנוּ אֲלֵיכֶם. 12 וְהָאָדוֹן יַרְבֶּה וְיַשְׂגֶּה אֶת הָאַהֲבָה בְּקִרְבְּכֶם, לֶאֱהֹב אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ וְאֶת כָּל אָדָם כְּשֵׁם שֶׁגַּם אֲנַחְנוּ אוֹהֲבִים אֶתְכֶם;

13 וְכָךְ יְכוֹנֵן אֶת לְבַבְכֶם לִהְיוֹת תָּמִים בִּקְדֻשָּׁה לִפְנֵי הָאֱלֹהִים אָבִינוּ בְּבוֹא אֲדוֹנֵנוּ יֵשׁוּעַ עִם כָּל קְדוֹשָׁיו."

אהבה

מה הקשר בין אהבה לחיי קדושה, או ההפך?

אהבת אלוהים הנה אהבה קדושה. זוהי אהבה ללא אינטרסים אנוכיים, אהבה לא מנצלת, אלא היא כזו הרוצה בטובת הזולת ולמענו. זוהי אהבה שתקרב אותי אליו, ולא תגרום לי לחטוא (ראשונה לקורינתים יג).

אהבתי לאלוהים תעודד אותי ותמריץ אותי לאהוב כמו שאלוהים אוהב. אהבת אחים שכזו תמנע ממני לחטוא נגד אחי, וכך תשמור על קדושתי וקדושת גוף המשיח (ראשונה לתסלוניקים ד 6).

שאול השליח לא טען שהתסלוניקים חסרי אהבה, אדרבה, בפסוק 9 הוא מציין שהם "לְמוּדֵי אֱלֹהִים" בתחום זה.

למה שאול מתכוון באומרו, "לְמוּדֵי אֱלֹהִים"? מהיכן באה האהבה הזו כלפי שאר איברי גוף המשיח?

באותה מידה שאלוהים צייד את עולם החי באינסטינקטים אשר יעזרו להם לחיות, כך אלוהים סיפק לילדיו את האהבה שנובעת ממנו כדי שיוכלו לחיות כרצונו ולעזור זה לזה.

באיגרת אל הרומים ה 5 כתוב: "וְהַתִּקְוָה אֵינָהּ מַכְזִיבָה, כִּי אַהֲבַת אֱלֹהִים הוּצְקָה לְתוֹךְ לִבֵּנוּ עַל־יְדֵי רוּחַ הַקֹּדֶשׁ שֶׁנִּתְּנָה לָנוּ."

אהבת אלוהים אינה מצרך שניתן למצוא בחנות או בטבע. אהבת אלוהים היא אהבה שניתנת לילדי אלוהים הנושעים, לאלו שרוח אלוהים שוכנת בהם. אהבת אלוהים היא חלק מפרי הרוח שכל אדם נושע מקבל מתוקף נוכחות רוח אלוהים בחייו:

"פְּרִי הָרוּחַ הוּא אַהֲבָה, שִׂמְחָה, שָׁלוֹם, אֹרֶךְ רוּחַ, נְדִיבוּת, טוּב לֵב, נֶאֱמָנוּת, עֲנָוָה, רִסּוּן עַצְמִי…" (גלטים ה 22-23).

מאחר שאלוהים הוא אהבה והוא עמנו, הנה לנו אהבת אלוהים – "…שֶׁכֵּן הָאֱלֹהִים הוּא אַהֲבָה" (ראשונה ליוחנן ד 8).

בפרק א 3 שאול השליח אמר שאמונה, תקווה ואהבה היו מנת חלקם של המאמינים בתסלוניקי. הוא פשוט מעודד אותם להגביר ולשפוע יותר בתכונה אשר כבר קיימת בהם, ממנה טעמו ומיישומה נהנו.

בפרק ג 12 שאול התפלל שאהבתם תרבה ותשגשג:

"וְהָאָדוֹן יַרְבֶּה וְיַשְׂגֶּה אֶת הָאַהֲבָה בְּקִרְבְּכֶם, לֶאֱהֹב אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ וְאֶת כָּל אָדָם כְּשֵׁם שֶׁגַּם אֲנַחְנוּ אוֹהֲבִים אֶתְכֶם";

ובאיגרת השנייה לתסלוניקים א 3 אלוהים ענה לתפילתו, ואהבת האחים בקהילת תסלוניקי אמנם גדלה והתגברה:

"אַחַי, חַיָּבִים אֲנַחְנוּ לְהוֹדוֹת עֲלֵיכֶם לֵאלֹהִים בְּכָל עֵת; וְרָאוּי הַדָּבָר, מִשּׁוּם שֶׁאֱמוּנַתְכֶם גְּדֵלָה בְּיֶתֶר שְׂאֵת וְאַהֲבַת אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ מִתְגַּבֶּרֶת אֵצֶל כֻּלְּכֶם."

איך אלוהים מעורר את האהבה שלנו לגדול ולשפוע?

אלוהים מגביר את אהבתנו כשהוא מציב אותנו במצבים אשר מחייבים אותנו להפעיל אהבה משיחית. מצבים שבהם אין ברירה אלא להתפלל ולבקש את עזרתו.

אהבת אחים הנה מחזור הדם של גוף המשיח.

צרות, בעיות וקשיים הנם האמצעים אשר בהם אלוהים גורם לנו להפעיל את האהבה, כדי לעזור איש לרעהו וכך לאמן וליישם את האהבה בגוף המשיח.

ראו את דוגמת התסלוניקים והקהילות הקדומות: שפע אהבתם התבטא בעזרה לקהילות אחרות בתקופה של מחסור וקשיים (שנייה לקורינתים ח–ט).

למרות הקשיים שהיו מנת חלקם של המאמינים בתסלוניקי, הם השתתפו בעזרה לקהילות באזור מקדוניה (פיליפי ובריאה) – "וְאָמְנָם אַתֶּם נוֹהֲגִים כָּךְ כְּלַפֵּי כָּל הָאַחִים אֲשֶׁר בְּכָל מָקֵדוֹנְיָה…" (פסוק 10).

"שַׁלְוָה וְהַשְׁקֵט"

בפסוקים 11-12 שאול השליח מנחה את המאמינים לסגנון חיים שיהווה עדות בפני עולם חסר אמונה:

"הִשְׁתַּדְּלוּ לִחְיוֹת בְּהַשְׁקֵט, לַעֲסֹק בָּעִנְיָנִים שֶׁלָּכֶם וְלַעֲבֹד בִּידֵיכֶם אַתֶּם, כְּפִי שֶׁצִּוִּינוּ אֶתְכֶם, לְמַעַן תִּתְנַהֲגוּ כַּיָּאוּת עִם אֵלֶּה אֲשֶׁר בַּחוּץ וּלְמַעַן לֹא יֶחְסַר לָכֶם דָּבָר."

חיי היום־יום של המאמין מהווה עדות כבדה יותר מאשר מעשה חד פעמי.

שאול השליח מדריך את התסלוניקים לחיות חיי דוגמא על מנת לייצג את האדון לפני עולם חסר אמונה, וכדי שהם עצמם יחיו חיים מבורכים ללא מחסור.

פסוק 11: "הִשְׁתַּדְּלוּ לִחְיוֹת בְּהַשְׁקֵט"

לחיות בנחת – מתייחס לשלווה ולא לשקט הנובע מחוסר דיבור.

בראשונה לטימותיאוס ב 2 נאמר: "… לְמַעַן נִחְיֶה חַיֵּי שַׁלְוָה וְהַשְׁקֵט בִּמְלוֹא חֲסִידוּת וְדֶרֶךְ אֶרֶץ",

 ובשנייה לתסלוניקים ג 12:  "… שֶׁיַּעַבְדוּ בְּנַחַת וְיֹאכְלוּ אֶת לַחְמָם שֶׁלָּהֶם".

מתברר שאלוהים אינו מעוניין שילדיו יהיו קפצנים חברתיים או בדלנים, אלא אנשים אשר חיים את חייהם בשלווה ובנחת – המסמלים שלום ביניהם לבין אלוהים.

"שַׁלְוָה וְהַשְׁקֵט" – שלווה ונחת – היו מאז ומתמיד מצרך נדיר בעולם.

שלווה ונחת אמיתיות ייתכנו רק אם יש לנו שלום עם אלוהים. כל דרך אחרת תוביל לשלווה ונחת מדומות וזמניות.

הרצון לחיות בשלום עם אלוהים וכך להוות דוגמא לאחרים, הנה ביטוי של אהבה משיחית כלפי הזולת.

שאול השליח ממשיך ואומר: "…לַעֲסֹק בָּעִנְיָנִים שֶׁלָּכֶם וְלַעֲבֹד בִּידֵיכֶם אַתֶּם, כְּפִי שֶׁצִּוִּינוּ אֶתְכֶם" (פסוק 11).

שאול השליח מדגיש שני נושאים חיוניים לחיים בעלי עדות קדושה:

א. עסקו בענייניכם.

ב. כלכלו את עצמכם בעמל ידיכם.

שאול מעודד את התסלוניקים להביט פנימה אל חייהם כך שעדותם תהיה ללא דופי:

  • שמרו על פרטיותו של הזולת!
  • אל תתעצלו לעבוד ולפרנס את עצמכם בעמל ידיכם, וכך לא תהיו מעמסה על אחרים.

דרך חיים שכזו מתחשבת בזולת ומתבטאת באהבה לסובבים.

שאול השליח עודד אותם להיות עסוקים על מנת שלא יתבטלו. הסכנה בבטלה היא שאדם משועמם נוטה להתערב בעניינים לא לו, ואת זאת שאול השליח מנסה למנוע.

כאלף שנים לפני שאול השליח אמר האדם החכם ביותר בתבל (שלמה המלך) משפט שצריך תמיד לעמוד לנגד עינינו, אם אנו באמת רוצים לשמור על אהבת שכנינו ואחינו כלפינו:

"הֹקַר רַגְלְךָ מִבֵּית רֵעֶךָ, פֶּן יִשְׂבָּעֲךָ וּשְׂנֵאֶךָ" (משלי כה 17).

דבר אלוהים אינו מלמדנו להתרחק מאנשים, אלא לשמור על איזון.

לסיכום

שאול השליח מפרט לילדיו הרוחניים איך עליהם להמשיך ולגדול מבחינה רוחנית על מנת למצוא חן בעיני אלוהים לאור חזרתו הקרובה של המשיח.

1. אהבה כנה היא זו שאלוהים מעניק לילדיו הנושעים.

2. חיי קדושה ואהבה הנם האמצעים שבעזרתם אנו עוזרים אחד לשני לעמוד בקשיים ובצרות.

3. חיי קדושה ואהבה נדרשים מאתנו כילדי אלוהים, מכיוון שעלינו מוטל להציג אל קדוש ואוהב.

הבה נתפלל זה עבור זה ונגדל באהבה ובקדושה על מנת שעדותנו תהיה ללא דופי, ושהבלתי מאמינים יראו את אופי המשיח דרך חיינו.