השתלשלות המאורעות בחייו של ישוע המשיח(מתי ז,15-20) – שיעור מס' 51

Print Friendly

בשורת מתי פרק ז, פסוקים 15-20 – הדרשה של ישוע על ההר (חלק כו) – נביאי השקר: העץ ופריו

השתלשלות המאורעות בחייו של ישוע המשיח – שיעור מס' 51

בשורת מתי פרק ז, פסוקים 15-20

 

הדרשה של ישוע על ההר (חלק כו) – נביאי השקר: העץ ופריו

 
לאורך כל הדרשה על ההר ישוע המשיח הבהיר לשומעיו איזו התנהגות ואמונה נדרשים מאלו הרוצים להיכנס לממלכת השמים. ישוע ציין שדוגמת החיים של הפרושים והסופרים הייתה פסולה ואיננה ראויה לילדי אלוהים. במקום להיכנע לדבר אלוהים ולחיות על פיו, הפרושים והסופרים נכנעו לדברי מפרשים וחיו על פי דרך צדקה שיצרו לעצמם, כזו שאלוהים לא חפץ בה ולא לקח בה חלק. (מתי ה' 20, אל הרומים י' 3)

הגענו לקטע האחרון בדרשה של ישוע על ההר. כמו בכל דרשה, עיקר הדברים הנאמרים מסוכמים וזאת על מנת שהשומעים יצאו כשבראשם מהדהדים הלקחים החשובים ביותר.

בפסוקים 13-27 ישוע המשיח מציג ארבעה צמדים של ניגודים: שתי דרכים – 13-14, שני עצים – 15-20, שתי טענות – 21-23, שני בוני בתים – 24-27.
הבה נמשיך בצמד השני:  שני עצים – פסוקים 15-20:

15 “הִזָּהֲרוּ מִנְּבִיאֵי הַשֶּׁקֶר הַבָּאִים אֲלֵיכֶם בִּלְבוּשׁ כְּבָשִׂים וּבְתוֹךְ תּוֹכָם זְאֵבִים טוֹרְפִים הֵם.
16 בְּפֵרוֹתֵיהֶם תַּכִּירוּ אוֹתָם. הַאִם אוֹסְפִים עֲנָבִים מִן הַקּוֹצִים אוֹ תְּאֵנִים מִן הַבַּרְקָנִים?
17 כֵּן כָּל עֵץ טוֹב עוֹשֶׂה פְּרִי טוֹב וְהָעֵץ הַנִּשְׁחָת עוֹשֶׂה פְּרִי רַע.
18 עֵץ טוֹב אֵינֶנּוּ יָכוֹל לַעֲשׂוֹת פְּרִי רַע וְעֵץ נִשְׁחָת אֵינֶנּוּ יָכוֹל לַעֲשׂוֹת פְּרִי טוֹב.
19 כָּל עֵץ שֶׁאֵינוֹ עוֹשֶׂה פְּרִי טוֹב כּוֹרְתִים אוֹתוֹ וּמַשְׁלִיכִים אוֹתוֹ לְתוֹךְ הָאֵשׁ.
20 לָכֵן בְפֵרוֹתֵיהֶם תַּכִּירוּ אוֹתָם.”

כמו בדוגמא הקודמת של שתי הדרכים, כך בדוגמא הנוכחית ישוע מציג שתי אפשרויות:

עץ טוב המניב פרי טוב ולכן יחיה ולעומתו עץ נשחת המניב פרי רע וסופו להיכרת ולהישרף. גם בדוגמא זו אין "אמצע". הטוב הוא מישוע והולך עימו והרע הוא כל מה שאינו איתו או ממנו ולכן מיועד לאבדון.

גם בדוגמא זו, האצבע של ישוע הצביעה על הפרושים והסופרים כנביאי השקר המניבים פרי רע והמיועדים לאבדון.

מי הוא נביא שקר?

נביא שקר הוא אדם הטוען שאלוהים נתן לו מסר, מידע או סמכות (בהשראה, חלום, חזון, כתב)  שעליו להשמיע לקבוצה מסוימת של אנשים או לכלל בני האדם, וזאת למרות שהמידע איננו מאלוהים. ישוע מתאר את נביאי השקר כזאבים טורפים בלבוש כבשים כדי להבהיר שמטרתם הברורה היא להרוס אחרים ולדאוג לעצמם. 

מה עשו הפרושים עד כי ישוע המשיח מכנה אותם נביאי שקר?

הפרושים והסופרים טענו להיותם ממשיכי סמכותו והוראתו של משה רבנו.

הם טענו שרוח אלוהים שורה עליהם ובכוח רוח אלוהים הם מלמדים וגם שופטים.

בעוד הם טוענים להיותם מורי תורת אלוהים, בפועל הם לימדו, בחנו ושפטו את בני האדם על סמך פרשנויות (מסורת הזקנים ומאוחר יותר תורה שבעל פה) ולא על סמך התורה שהיא ורק היא נחשבת לדבר אלוהים קדוש וטהור. (מרקוס פרק ז').

כשנאמר להם שהם טועים והוראתם איננה תואמת את הכתוב בדבר אלוהים, הם לא תיקנו את דרכם והוכיחו רצון ללמוד בענווה, אלא ניסו להרוג, להשתיק ולהשפיל את מבקריהם. (ראה יוחנן ט').

הפרושים והסופרים לא נכנעו לדברי הביקורת של ישוע אלא ניסו להשתיקו בכל דרך ולהסיט כל אדם מדרכו של ישוע. מי שלא נכנע להם, הסתכן בנידוי והחרמה וכך סיכן את חייו. הפרושים אף הציבו מטרה בחייהם, להרוג ולהשתיק את כל אלו שנכנעו לישוע. (יוחנן 11-12, מע"ש ז'-ט', סטפנוס ושאול השליח).

הפרושים והסופרים נהנו ממעמדם הגבוה בכך שקיבלו כבוד וזכו לרווח אישי. הם ניצלו את החלשים שבעם וראו בשאר האנשים "מקור לניצול".

ישוע עצמו מכנה את הסופרים והפרושים 'צבועים', ז"א אנשים המציגים חזות שונה ממה שהם באמת. (מתי ה' 20, מתי כ"ג, לוקס י"ח).

איך מזהים נביא שקר? 

התורה מנחה אותנו איך לזהות את נביאי השקר (דברים יג, יח; מעשי השליחים כ 29-31).

כל הסעיפים הבאים חייבים להתגשם בשלמות!

א. השוואת דבר "הנביא" לכתוב בדבר אלוהים. האם המסר תואם את הכתוב או סותר?

ב. האם דבר "הנביא" והאות או מופת שהראה מקרבים את הקהל לאלוהים ותורתו?

ג. במידה ו"הנביא" טוען שדבר או אירוע מסוים עתיד להתרחש בעת מסוימת, עלינו לחכות ולבדוק אם כל הנתונים שנאמרו אכן מתגשמים בדיוק של 100%.

לאור ההנחיות הללו מדבר אלוהים, הפרושים והסופרים הוכיחו כי הם ראויים לתואר המפוקפק של נביאי ומורי שקר.

פרי פעולותיהם היה רע. הם עצמם לא הכירו את אלוהים, הוראתם לא קירבה אדם לישוע והם פגעו באלו שהלכו אחר המשיח האמיתי.

 

רבותיי, לא כל אדם הטועה בהבנת דבר אלוהים הוא נביא או מורה שקר! כולנו עלולים לטעות!

כשאנו מוכנים לקבל ביקורת ולשמוע אמת, לבחון אותה ולהיכנע לאמת, אז אנו מוכיחים שאנו נושעים למרות שטעינו. כשאופיו של אלוהים מתבטא בחיינו (פרי הרוח – גלטים ה' 22-23, אהבה, שמחה, שלום, אורך רוח, נדיבות, טוב לב, נאמנות, ענווה, ריסון עצמי) אנו מוכיחים שאנו ילדי מלכות שמיים גם אם טעינו.

 

איך פועלים נביאי השקר היום ומה מטרתם?

ישוע תיאר אותם כזאבים המתחזים לכבשים. ז"א שבמבט ראשוני הם מתנהגים ונראים כמונו.

כמו זאבים, הם בוחנים את אנשי הקהילה ומזהים את החלשים באמונה, את הממורמרים והאימפולסיבים ובהם מתמקדים. הם יזמינו אותם לבתיהם או יבואו אליהם וימלאו את ליבם ומוחם בשקר, במרירות, בשנאה, בטענות, בביקורת, רכילות, בהבטחות שווא ורצון להתרחק ממאמינים אחרים אך להסתמך עליהם. הם יצדיקו את מעשיהם בכך שיסלפו את דבר אלוהים בתחכום.

נביאי השקר אינם דואגים לקהילה! הם דואגים לעצמם! הם לא יציגו הצעות לתיקון ויקדישו מכוחם וממשאביהם אלא ינסו להרוס ולהאדיר את עצמם ורכושם.

נביאי השקר מנסים להשיג מעמד ואוהדים. כל דרך ושיטה כשרה מבחינתם.

כמו שזאב הנכנס לעדר כבשים גורם למהומה ולנפגעים, כך תוצאת העבודה של נביא השקר היא מהומה ופגיעה באנשים. מכיוון שרוח אלוהים איננה בהם, אין להם פרי רוח אלא את הפרי שאביהם השטן נותן להם… (אל הגלטים ה' 19-21, מעשי השליחים כ' 29-31). 

 

איך עלינו לפעול היום כדי לזהות את נביאי השקר, להתגונן מפניהם ולהרחיקם מאיתנו?

א. נביאי השקר מבססים את מעמדם בין אנשים שאינם בקיאים בדבר אלוהים ואינם מקבלים את דבר אלוהים כסמכות עליונה בכל דבר ועניין בחייהם. (משלי ג'). נביאי שקר פורחים בין אנשים הפועלים על פי הרגש ומראה העיניים במקום על פי דבר אלוהים בלבד!

לפיכך, ההגנה הטובה ביותר נגד נביאי השקר היא היצמדות לדבר אלוהים! כשנביא שקר נימצא בין אוהבי המשיח הנכנעים לדברו בכל ומחוזקים בהתחברות קדושה, הוא הולך לחפש "כבשים" אחרים פחות מוגנים.

 

ב. בחן את פרי חייו של נביא השקר. בחן את התוצאות של המעורבות שלו בקהילה ובחיי שאר בני האדם. מכיוון שרוח אלוהים איננה בו, הוא לא יכול להניב את פרי הרוח. נביא השקר גורם למהומה, פירוד, שנאה, קנאות, רכילות וצער. הוא מחפש את הרווח האישי ולא מוכן להיכנע בכל תחום לרצון המשיח. (מתי י"ג 1-9, י"ב 33-37, אל הרומים ט"ז 17-18, זכריה י"א 16, שניה לפטרוס ב' 12, יהודה 10, ירמיה ה' 30-31, יוחנן ח' 43-47).

 

ג. במידה ואנו מזהים אדם בקהילה שהתנהגותו תואמת לנביא שקר, עלינו לציינו ככזה ולהזהיר את שאר האחים והאחיות בגוף המשיח ממנו. עלינו לעשות זאת בענווה, על פי ההנחיות בדבר אלוהים אך בנחישות (אל הרומים ט"ז 17-18, מתי י"ח 15-17, ראשונה לטימותיאוס ד' 1-2, שניה לפטרוס ב' 1, מע"ש כ' 29-31).

 

תכלס, מדוע ישוע מזהיר אותם בשלב זה של הדרשה מנביאי השקר?

מכיוון שמטרת הפרושים והסופרים להרחיק את בני ישראל ושאר בני האדם מהפתח הצר המוביל למלכות אלוהים, מישוע המשיח.

מי שייפול לידיהם ילך לאבדון ומי שירחק מהם וידבוק בישוע, יגיע למלכות שמים.

 

סיכום:

1. ישוע מדגיש את המילים: בפרותיהם תכירו אותם!. רבותיי, רק מי שיש לו את רוח הקודש, מסוגל להראות את פרי הרוח – מתי י"ג 1-9.

לכן, היכנע לישוע כאדון ומושיע, בקש את סליחת החטאים והוא ישכין בך את רוחו.

 

2. נביאי שקר הם כמו זאבים. הם באים להרוס ומתמקדים בחלשים, באלו שקל יותר לתקוף ולהכשיל. הם מדברים אל לב האחים ובערמומיות רבה מסלפים את האמת כך שקשה להבחין בשקר. הם בשירות אביהם השטן, מנסים להכשיל ולהרוס את עדותנו וקהילת המשיח.

 

3. הדרך להתגונן מפני נביאי השקר היא:

א. לימוד נכון של דבר אלוהים ועיסוק רצוף בציות לדבר אלוהים.

ב. שמירה על התחברות קרובה וקדושה עם שאר האחים המאמינים

ג. בחינה מדוקדקת של חייו ופרי מעשיו של כל מאמין בקהילה.